מחקרים 05.04.2016

בדיקת שתן במקום ביופסיה של הערמונית

ערכה הבודקת סמנים גנטיים בשתן הצליחה להפריד ברמת דיוק טובה בין ביופסיות שפירות או בדרגת גליסון 6 של הערמונית לבין דגימות בעלות דרגת גליסון 7 ומעלה

דגימת שתן (צילום: אילוסטרציה)

לאור שכיחות גבוהה של ממצאים שפירים או גבוליים בביופסיות הערמונית קיים צורך בשיטות בלתי חודרניות ונגישות להערכה מוקדמת של הסיכון לממאירות. אחת השיטות המוצעות לאחרונה היא תבחין מולקולרי המבוסס על דיגום האקסוסומים בשתן החולים. האקסוסום (exosome) הוא אברון תוך תאי הבנוי קרום בלבד ונושא בתוכו חלבונים וחומר גנטי, לרב RNA. את האקסוסומים המשתחררים מן התאים אל השתן ניתן לבודד ולזהות סמנים אופיניים לממאירות על ידי הרצפת החומר הגנטי המצוי בתוכם. תוצאות מחקר שבחן את מהימנות אחת הערכות המסחריות לבדיקת אקסוסומים בשתן פורסמו לאחרונה בכתב העת JAMA ONCOLOGY.

החוקרים העמידו למבחן את הערכה (ExoDx Prostate IntelliScore urine exosome assay), תוך שילוב תוצאותיה בהערכה קלינית שגרתית (PSA, גיל, מוצא וסיפור משפחתי של סרטן הערמונית) והשוואה לבדיקה הקלינית לבדה. תחילה לטובת כיול המערכת נבדקו 499 דגימות ערמונית של חולים עם ערכי PSA שנעו בין 2 ל 20 נ"ג/מ"ל, בהמשך הדירוג הפרוגנוסטי שהתקבל תוקף במדגם של 1,064 מטופלים בני 50 ויותר, ללא סרטן ערמונית מאובחן אשר הופנו לביופסיה של הערמונית בגלל בדיקת רקטלית מחשידה או ערך PSA מוגבר (2-20). תוצאת המחקר הראשית הוגדרה כשטח תחת העקומה בתרשים המייצג הבחנה בין ממצאים שפירים או בעלי דרגת גליסון 6 בביופסיה הראשונה של הערמונית לבין דגימות עם תמונה היסטופתולוגית מדורגת כגליסון 7 ומעלה.

בקרב 255 גברים בקבוצה הראשונה (קבוצת הכיול)  (גיל חציוני 62, PSA חציוני 5) השימוש בערכת האקסוסומים הוכיח עליונות על פני ניבוי קליני בלבד AUCי0.77 לעומת 0.6 (P<0.001). גם בקרב 519 גברים בעוקבת התיקוף התוצאות היו דומות: AUCי0.73 להבחנה בין שפיר או גליסון 6 לבין דגימות עם דרגת גליסון 7 ומעלה בקבוצת האקסוסומים לעומת AUC של 0.63 בלבד בזרוע הבדיקה הקלינית לבדה (P<0.001). קביעה של סף מוגדר מראש הייתה יכולה לחסוך 138 מ 519 ביופסיות (27%) תוך פספוס של 5% מחולים עם תבנית 4 שולטת במחלה עם דירוג גליסון 7 בסיכון גבוה.

החוקרים מסכמים כי תבחין האקסוסומים בשתן הבודק ביטוי של 3 גנים המוכרים כסמני ממאירות הערמונית הראה דיוק מובהק בהבחנה בין דגימות בעלות סיכון גבוה לממאירות (גליסון 7 ומעלה) ודגימות בעלות דרגת גליסון 6 או שפירות. השימוש בערכה עשוי להפחית את מספר הביופסיות הלא הכרחיות בקרב גברים עם חשד קליני לשאת הערמונית.

מקור:

McKiernan J, Donovan MJ, O’Neill V, et al. A Novel Urine Exosome Gene Expression Assay to Predict High-grade Prostate Cancer at Initial Biopsy. JAMA Oncol. Published online March 31, 2016. doi:10.1001/jamaoncol.2016.0097.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  סרטן ערמונית,  גליסון,  אקסוסומים,  סמנים גנטיים,  בדיקת שתן
תגובות